Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Στην Γ’ τάξη του σχολείου μας λειτουργεί η ειδικότητα Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Επικοινωνιών. Ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να:

Εργάζεται αυτόνομα ως ελεύθερος επαγγελματίας ή σαν μέλος ομάδας. Συναρμολογεί, ρυθμίζει,  κατασκευάζει, εγκαθιστά, αντιμετωπίζει βλάβες, αστοχίες υλικού, και λογισμικού, των ηλεκτρονικών, υπολογιστικών, τηλεπικοινωνιακών, ρομποτικών συστημάτων και των  δικτύων υπολογιστών. Για όλες τις επαγγελματικές δραστηριότητες που απορρέουν από την απόκτηση του πτυχίου της ειδικότητας δεν απαιτείται προϋπηρεσία ως ειδικευόμενος τεχνίτης ή επαγγελματικές εξετάσεις.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ
ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
Ο απόφοιτος, πτυχιούχος της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Επικοινωνιών, μπορεί να εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα. Ενδεικτικά αναφέρονται ορισμένες επαγγελματικές προοπτικές της ειδικότητας:
  • Τεχνικός Συστημάτων Ασφαλείας.
    • Σύμφωνα με το ΦΕΚ-Β΄664/17.05.2010, οι πτυχιούχοι ΕΠΑΛ της ειδικότητας μπορούν, μόνο με αίτησή τους, να αποκτήσουν την άδεια εργασίας προσωπικού ασφαλείας των ιδιωτικών επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών ασφαλείας κατηγορίας Β’.
  • Τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών
  • Τεχνικός δικτύων Η/Υ
  • Τεχνικός κινητών τηλεπικοινωνιακών συσκευών
  • Πωλητής Η/Υ, ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και συσκευών.
  • Ηχολήπτης – Εικονολήπτης
  • Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών.
  • Τεχνικός ιατρικών οργάνων
  • Τεχνικός Τηλεπικοινωνιών

Πανελλήνιες Εξετάσεις

• Ο απόφοιτος της ειδικότητας έχει την δυνατότητα να εισαχθεί στα Α.Ε.Ι., μετά από επιτυχία στις Πανελλήνιες Εξετάσεις, αφού εξεταστεί στα παρακάτω μαθήματα:
      • Νέα Ελληνικά
      • Μαθηματικά
      • Ψηφιακά Συστήματα
      • Δίκτυα Υπολογιστών
    • Ο τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού, δίνει τη δυνατότητα στον απόφοιτό του, που είναι υποψήφιος στις πανελλήνιες εξετάσεις, να δηλώσει στο μηχανογραφικό δελτίο 82 τμήματα ή σχολές. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τον παρακάτω σύνδεσμο:
https://www.mixanografiko.gr/?CMD=CM_msc_mixanografiko_epal&ID=5 Επιπλέον ο απόφοιτος πτυχιούχος της ειδικότητας, μπορεί ακόμα:

Τάξη Μαθητείας

Με το πρόγραμμα μαθητεία, ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων,  Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Επικοινωνιών, με βάση τα υφιστάμενα Επαγγελματικά Περιγράμματα από τον ΕΟΠΠΕΠ, μπορεί να ασκήσει  τις παρακάτω επαγγελματικές δραστηριότητες: (ΦΕΚ Τεύχος Β 3993/17.09.2020 σελ 42593-42608)
  1. Τεχνικός Δικτύων Δεδομένων
  2. Τεχνικός Τηλεπικοινωνιών
  3. Τεχνικός Κινητών Τηλεπικοινωνιακών Συσκευών
  4. Εγκαταστάτης – Συντηρητής Τηλεπικοινωνιακών Συστημάτων Κατοικιών και Μικρών Γραφείων
  5. Τεχνικός Ραδιοτηλεοπτικών και Ηλεκτροακουστικών Συσκευών και Εγκαταστάσεων
  6. Τεχνικός Συστημάτων Πυρανίχνευσης και Πυροπροστασίας
  7. Πωλητής Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών
  8. Ηχολήπτης/τρια
  9. Χειριστής Μηχανών Λήψης Εικόνας
  10. Τεχνικός Ψηφιακής Επεξεργασίας Ήχου και χρήση νέων τεχνολογιών
  11. Τεχνικός Επισκευής και Συντήρησης Ιατροδιαγνωστικών Εγκαταστάσεων, Συσκευών και Μηχανών
  12. Τεχνικός – Συντηρητής Εγκαταστάσεων Αυτοματισμού και Αυτομάτου Ελέγχου
  1. Τεχνικός Συστημάτων Ασφαλείας όπου απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος , η οποία αποκτάται με πτυχίο ειδικότητας Ηλεκτρονικών.
Υ.Α. 4892/1/76−γ΄ (ΦΕΚ-Β΄664/17.05.2010) Μετά την ολοκλήρωση της Μαθητείας και την πιστοποίηση για το επίπεδο 5, οι μαθητές μπορούν να δώσουν κατατακτήριες εξετάσεις, οι οποίες διοργανώνονται από τα πανεπιστήμια,  για να εισαχθούν σε πανεπιστημιακά τμήματα συναφούς ειδικότητας. ΦΕΚ 2031 τ.Β/21-04-2022 Περισσότερες πληροφορίες για την τάξη μαθητείας μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/mathiteia/dimosieyseis-mathiteias/49685-05-08-21-prosfora-theseon-mathiteias-apo-ton-idiotiko-tomea-gia-to-metalykeiako-etos-taksi-mathiteias-periodou-2021-2022
  • Να εισαχθεί στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (χωρίς εξετάσεις)
  • Να συνεχίσει τις σπουδές του στα Ι.Ε.Κ.
Να συνεχίσει τις σπουδές του σε προγράμματα Πανεπιστημίων του εξωτερικού.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ

Α/Α Μαθήματα Ώρες Θεωρίας Ώρες Εργαστηρίου