Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Νοσηλευτών μπορεί να:

• παρέχει γενική και τοπική καθαριότητα στον ασθενή
  • στρώνει και να αλλάζει τα σεντόνια των ασθενών
  • πραγματοποιεί λήψη και καταγραφή ζωτικών σημείων (σφίξεις, πίεση, θερμοκρασία, αναπνοές)
  • σιτίσει τους ασθενείς και να χορηγήσει υγρά μέσω εντερικής οδού
  • παρέχει προεγχειρητική ετοιμασία όσον αφορά στη σωματική καθαριότητα (γενική και τοπική) και στην εκτέλεση εκκενωτικού υποκλυσμού, καθώς και παροχή μετεγχειρητικής φροντίδας
  • ασκεί επείγουσες νοσηλευτικές πράξεις και να εφαρμόζει Πρώτες Βοήθειες
  • τακτοποιεί και να συμπληρώνει με επαρκές υλικό τα συρτάρια/ντουλάπια και άλλων χώρων του δωματίου προετοιμασίας νοσηλειών και των τροχήλατων καροτσιών (καθαριότητα- απολύμανση εργαλείων, συσκευών και άλλων αντικειμένων
  • φροντίζει για την καθαριότητα των εργαλείων και να ελέγχει τη λειτουργία τους
  • ταξινομεί τα εργαλεία, τα όργανα, τις συσκευές, τον ιματισμό, τους ορούς, το φαρμακευτικού υλικό, τα αναλώσιμα κ.λπ.
  • ετοιμάζει προς αποστείρωση τα υλικά/εργαλεία, τον ιματισμό
  • λαμβάνει μέτρα για την πρόληψη κατακλίσεων και την αντιμετώπισή τους
  • διενεργεί ηλεκτροκαρδιογράφημα
  • διενεργεί μέτρηση και καταγραφή των προσλαμβανόμενων και αποβαλλόμενων υγρών
  • εφαρμόζει οξυγονοθεραπεία – νεφελοποίηση
  • συμμετέχει βοηθώντας σε ιατρικές πράξεις, όπως τοποθέτηση νάρθηκα, αφαίρεση παροχέτευσης, παροχέτευση θωρακικής κοιλότητας, διασωλήνωση
  • παραλαμβάνει χειρουργημένους ασθενείς
  • χορηγεί φάρμακα από διάφορους οδούς (στόμα, υποδόρια, ενδομυϊκά, ενδοφλέβια), σύμφωνα με τις οδηγίες του υπεύθυνου Νοσηλευτή
  • εκτελεί οποιασδήποτε πράξη πέρα των ανωτέρω, με ανάθεση, η οποία προκύπτει από τον/την προϊστάμενο/προϊσταμένη του εκάστοτε νοσηλευτικού τμήματος, υπό την προϋπόθεση ότι την αποκλειστική ευθύνη φέρει ο υπεύθυνος Νοσηλευτής
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ & ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ
Επαγγελματικά Δικαιώματα: Τα επαγγελματικά δικαιώματα του Βοηθού Νοσηλευτών έχουν κατοχυρωθεί με το Π.Δ. 210 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 165 Α΄ στις 24-7-2001. Επίσης, σχετική είναι και η Υπουργική Απόφαση, Υ7β/οικ.4756, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1082 Β΄ στις 14-8-2001, προσφάτως δε, έχουν κατοχυρωθεί με το Νόμο : 4386/2016 (Α΄83) ως εξής: «Χορηγούνται επαγγελματικά δικαιώματα στους κατόχους τίτλου ΕΠΑ.Λ. του ν. 4386/2016 (Α΄ 83) ειδικότητας «Βοηθός Νοσηλευτή» του Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των κατόχων τίτλου TEE Β΄ κύκλου σπουδών ειδικότητας «Βοηθών Νοσηλευτών» του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας που απονεμήθηκαν με το π.δ. 210/2001 (Α΄ 165), την αριθμ. Υ7β/οικ.4756/09.08.2001 (Β΄ 1082) υπουργική απόφαση και το π.δ. 268/2003 (Α΄ 240)» (Ν.4386/2016). Προϋποθέσεις χορήγησης άδειας άσκησης επαγγέλματος των Βοηθών Νοσηλευτών (Αριθ.Υ7/οικ 4756 – ΦΕΚ Β 1082/14.8.2001):
  • Απαιτείται 6 μήνες πρακτική άσκηση σε Δημόσιο ή/και Ιδιωτικό Νοσοκομείο
  • Ή συμμετοχή στο Μεταλυκειακό έτος-Τάξη Μαθητείας ΕΠΑ.Λ.
Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Νοσηλευτή μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό σε:
  • Ιδιωτικά και δημόσια νοσοκομεία
  • Κέντρα Υγείας
  • Υγειονομικούς Σταθμούς
  • ΕΚΑΒ
  • Διαγνωστικά και ιατρικά κέντρα
  • Κέντρα αποκατάστασης
  • Οίκους ευγηρίας
  • Μονάδες Α’ βοηθειών (που λειτουργούν σε αθλητικά κέντρα, χιονοδρομικά κέντρα, παραθαλάσσια θέρετρα, κατασκηνώσεις, βιομηχανικές μονάδες, συνεργεία κ.α.)
  • Αποκλειστική απασχόληση στη φροντίδα – περιποίηση ασθενών στο σπίτι
Επίσης, ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Νοσηλευτών συμμετέχοντας στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για τους μαθητές των ΕΠΑ.Λ. εξεταζόμενος στα μαθήματα:
  • Νέα Ελληνικά
  • Μαθηματικά
  • Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ
  • Υγιεινή
έχει τη δυνατότητα να εισαχθεί στα ΑΕΙ, στα ΤΕΦΑΑ, στις Στρατιωτικές Σχολές, τις Σχολές Αστυνομίας, καθώς και στις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού. Δείτε το αρχείο με τις σχολές που μπορεί να δηλώσει στο μηχανογραφικό του 2023. Ενώ, χωρίς τη συμμετοχή του στις Πανελλήνιες εξετάσεις μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του:
  • – στο «Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας ΕΠΑ.Λ.»και να αποκτήσει έπειτα από πιστοποίηση προσόντων που διεξάγονται ετησίως από τον ΕΟΠΠΕΠ), Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας επιπέδου 5
  • – στα Δημόσια και Ιδιωτικά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)και να αποκτήσει Πτυχίο Επαγγελματικής Εξειδίκευσης επιπέδου 5
  • – σε προγράμματα Πανεπιστημίων του εξωτερικού.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ

Α/Α Μαθήματα Ώρες