Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ, ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΕΞΙΑΣ

Τα επαγγέλματα υγείας είναι απαραίτητα στην κοινωνία μας καθώς συμβάλλουν στην πρόληψη, διάγνωση και θεραπεία ασθενειών. Οι επαγγελματίες υγείας όπως ο ιατρός, ο νοσηλευτής και ο βοηθός νοσηλευτή, ο φυσικοθεραπευτής και ο βοηθός φυσικοθεραπευτή, ο διαιτολόγος κλπ, είναι οι πρωταγωνιστές στην παροχή υψηλής ποιότητας φροντίδας υγείας στους ασθενείς. Επιπλέον οι επαγγελματίες υγείας, ανάλογα με την ειδικότητα τους, είναι υπεύθυνοι για την χρήση & εφαρμογή νέων τεχνολογιών και εργαλείων που χρησιμοποιούνται στον τομέα υγείας με στόχο τη βελτιστοποίηση της παρεχόμενης φροντίδας σε κάθε άνθρωπο που την έχει ανάγκη.

Πέρα από την εκπαίδευση και την εξειδίκευση, οι επαγγελματίες υγείας πρέπει να έχουν:

• ενσυναίσθηση και ευαισθησία στις ανάγκες των ασθενών,
  • δεξιότητες επικοινωνίας,
  • υπευθυνότητα,
  • οργανωτικές δεξιότητες,
  • δεξιότητες λειτουργίας σε ομάδα και συνεργασίας με άλλους επαγγελματίες υγείας,
  • επιμονή και υπομονή,
  • διάθεση να συνεχίσουν την εκπαίδευσή τους καθ’ όλη τη διάρκεια της καριέρας τους.

Ο/η μαθητής/τρια που θα επιλέξει στην Β΄ τάξη του ΕΠΑ.Λ. τον Τομέα Υγείας, Πρόνοιας & Ευεξίας, εκτός από τα μαθήματα Γενικής Παιδείας, διδάσκεται τα παρακάτω θεωρητικά ή/και εργαστηριακά μαθήματα:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ Β' ΤΑΞΗΣ

Α/Α Μαθήματα Ώρες
Θεωρίας
Ώρες
Εργαστηρίου
1 Ανατομία-Φυσιολογία Ι 3
2 Πρώτες Βοήθειες 2
3 Υγεία και Διατροφή 2
4 Διαπροσωπικές Σχέσεις 2
5 Εργασιακό Περιβάλλον 2
6 Αγγλικά Τομέα 2
Ειδικά Μαθήματα που παρέχονται στο σχολείο μας
Νοσηλευτική Ι 1 4
Εισαγωγή στη Φυσικοθεραπεία Ι 1 4
Σύνολο Ωρών Θεωρίας – Εργαστηρίου 10 13
Γενικό Σύνολο Ωρών 23

Στην Γ΄ τάξη, οι μαθητές/τριες επιλέγουν την ειδικότητα που θέλουν να παρακολουθήσουν. Στο σχολείο μας λειτουργούν οι ειδικότητες:

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

ΤΙΤΛΟΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑ
Βοηθός Νοσηλευτή 2 έτη
Βοηθός Φυσικοθεραπευτή 2 έτη

Ολοκληρώνοντας την Γ΄ τάξη ο απόφοιτος λαμβάνει:

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, ισότιμο με εκείνο του Γενικού Λυκείου,
  • Πτυχίο Βοηθού Νοσηλευτή ή Βοηθού Φυσικοθεραπευτή, επιπέδου 4 (ανάλογα με το τι έχει επιλέξει στην ειδικότητα).

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ